Stigla je jesen – vreme berbe, pripreme zimnice i uživanja u prirodi

Od ponedeljka, 22. septembra 2025. godine u 14:19 časova, na severnoj hemisferi zvanično je počela jesen. Dan i noć tada su trajali gotovo podjednako dugo, a već od sada noći postaju duže od dana.

Jesen je godišnje doba poznato po obilju plodova, bogatim bojama u prirodi i velikim seoskim radovima. U ovom periodu poljoprivrednici privode kraju berbu kukuruza, jabuka, grožđa i drugog voća i povrća, dok domaćinstva pripremaju zimnicu – ajvar, turšiju, džemove i kompote.

Za mnoge, jesen je i doba kada priroda pokazuje svoje najlepše boje. Parkovi i šume Niša i okoline poprimaju nijanse zlatne, crvene i smeđe, privlačeći šetače i ljubitelje fotografije.

Ujedno, jesen je vreme i za pripreme pred zimu – od ogreva do toplih odeća i obuće, ali i period kada se ljudi okreću kulturnim događajima, školskim i poslovnim obavezama nakon letnjih odmora.

Bez obzira da li jesen doživljavamo kao radnu ili romantičnu, ona donosi miris pečenih kestena, zvuk opalog lišća pod nogama i osećaj topline doma.

min 5° / max 8°
Isprekidani oblaci Vlažnost: 85%
Ned 14.12
/
Pon 15.12
/
Uto 16.12
/ 12°
Sre 17.12
/

Najnovije na portalu

Današnji kurs Субота, 13.12.
🇪🇺 EUR 1
117,3559
🇺🇸 USD 1
99,9710
🇨🇭 CHF 1
125,7699
Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!