Svaka čast!

SVETSKO PRIZNANJE: Svrljiški belmuž proglašen za najbolje jelo od sira na svetu!

Belmuž, foto: Niške novine

Veliko priznanje za jug Srbije! Tradicionalno jelo iz Svrljiga — svrljiški belmuž — zauzelo je prvo mesto na listi „Best cheese dishes in the world“ renomirane gastronomske platforme TasteAtlas, ostavivši iza sebe čuvena jela iz Italije, Francuske, Švajcarske, Meksika i drugih zemalja.

Belmuž je autentičan specijalitet svrljiškog kraja, pripremljen od mladog ovčijeg ili kravljeg sira i kukuruznog brašna. Njegova jednostavnost, ali i jedinstveni ukus i način pripreme, prepoznati su sada i na svetskom nivou.

Na listi deset najboljih jela od sira našli su se i poznati gruzijski hačapuri, bugarska banica, grčki saganaki, argentinska provoleta, italijanska fokača sa sirom, fondiji iz Švajcarske i Francuske, kao i meksička kvasadilja.

Svrljig, kao rodno mesto belmuža, sa ponosom neguje ovu kulinarsku tradiciju. Manifestacija “Belmužijada”, posvećena upravo ovom jelu, održava se svake godine prvog vikenda avgusta, okupljajući hiljade posetilaca i takmičare u pripremi najboljeg belmuža.

Ovo priznanje još jednom potvrđuje da bogata gastronomska baština juga Srbije ima svoje posebno mesto na svetskoj mapi ukusa.

Pročitajte i:

Najnovije vesti na portalu

Belmužijada Svrljig

Promocija 19. Belmužijade sutra u Nišu

Započni svoju Misiju sa prednošću: Verifikuj nalog i preuzmi GRATIS poene!

UPLATI DEPOZIT – DUPLIRAJ ŠANSE ZA DOBITAK

Zaboravi na vremensku prognozu – Meridian najavljuje Super kišu!