Ove godine vraćamo obavezni vojni rok od 75 dana

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će tokom ove godine u Srbiji ponovo biti uveden obavezni vojni rok, koji će trajati 75 dana.

Povratak vojnog roka, foto: Niške novine, ilustracija
Povratak vojnog roka, foto: Niške novine, ilustracija

„Uradićemo to brzo. Ove godine kreće vojni rok od 75 dana“, rekao je Vučić gostujući na televiziji, istakavši da je reč o važnom koraku za jačanje odbrambenog sistema.

Govoreći o vojnom balansu u regionu, Vučić je ocenio da je hrvatska vojska „izuzetno jaka“, ali da Srbija zadržava prednost u određenim segmentima, poput guseničnih borbenih sredstava, flote lovaca i vazduhoplova. Naveo je i da je Srbija u boljoj poziciji kada je reč o helikopterima i protivvazduhoplovnoj odbrani.

U Predlogu budžeta za 2026. godinu već su predviđena sredstva za ponovno uvođenje služenja vojnog roka – u naredne tri godine za ovu namenu biće izdvojeno gotovo 90 miliona evra, uz dodatna ulaganja u infrastrukturu.

Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da, prema istraživanju domaćih bezbednosnih centara, čak 74 odsto građana Srbije podržava vraćanje obaveznog vojnog roka.

Prema najavama iz državnog vrha, služenje obaveznog roka trebalo bi da počne tokom 2025. godine.

22° min 13° / max 20°
Vedro Vlažnost: 50%
Pon 20.04
/ 18°
Uto 21.04
/ 13°
Sre 22.04
/ 12°
Čet 23.04
/ 13°

Najnovije na portalu

[kl_kursna_top]
Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!