Vredno je znati

Gradonačelnici Niša kroz vreme, od 1918. do danas

Gradonačelnik, Republika Srbija, Grad Niš, foto: Gugl map

Uloga gradonačelnika u svakom gradu je od suštinskog značaja za upravljanje gradskim poslovima i razvoj zajednice. Grad Niš, kao treći najveći grad u Srbiji, imao je različite gradonačelnike koji su doprineli razvoju i napretku grada. U ovom tekstu, istražujemo imena i doprinos svih gradonačelnika Niša kroz vreme.

Gradonačelnik, Republika Srbija, Grad Niš, foto: Gugl map
Gradonačelnik, Republika Srbija, Grad Niš, foto: Gugl map
  1. Stojan Ranđelović (1992-1996): Gradonačelnik ispred Socijalističek partije Srbije.
  2. Zoran Živković (1997-2000): Zoran Živković bio je predstavnik Demokratske stranke i na vlasti bio do 10. novembra 2000.godine.
  3. Goran Ćirić (2000-2004): Goran Ćirić na poziciju gradonačelnika Niša došao je iz redova Demokratske stranke.
  4. Smiljko Kostić (2004-2008): Smiljko Kostić vodio je grad dve godine, od 9. oktobra 2004. do 5. juna 2006. godine, pa potom od 5. juna 2006. do 29. jula 2008. godine. Kostić je tada bio na listi Nove Srbije.
  5. Miloš Simonović (2008-2012): Miloš Simonović na čelu grada našao se od 29. jula 2008. do 12. jula 2012. godine.
  6. Zoran Perišić (2012-2014): Zoran Perišić je akcentovao razvoj infrastrukture, kao i borbu protiv korupcije. Tokom njegovog mandata, grad je realizovao veliki broj projekata.
  7. Darko Bulatović (2014-2020): Darko Bulatović je aktivno radio na razvoju infrastrukture, obrazovanja i turizma. Takođe je podržavao investicije koje su stimulisale ekonomski rast.
  8. Dragana Sotirovski (2020-danas): Trenutna gradonačelnica.

Uloga gradonačelnika Niša ima veliki uticaj na razvoj i napretak grada. Svaki gradonačelnik je doprineo na svoj način i u svojoj epohi, prilagođavajući se potrebama zajednice.

GRADONAČELNICI KROZ ISTORIJU:

Petar Stanković (1918 – 1919)
Milan Joksimović, 13. januar 1919 – 5. januar 1920, v. d. predsednik opštine
Sotir Zdravković, januar 1920 – avgust 1920, v. d. predsednik opštine
Pavle Stojković, avgust 1920 – jun 1921, izabrani predsednik opštine
Aleksandar Donković, Matija Kuzmanović i Nikola Marković, jun 1921 – 25. septembar 1921, privremena opštinska uprava
Ljuba Aranđelović, 25. septembar 1921 – avgust 1923, izabrani predsednik opštine
Dragiša Cvetković, avgust 1923 – 7. novembar 1929, izabrani predsednik opštine
Milorad Čavdarević, 7. novembar 1929 – 15. februar 1935, naimenovani predsednik opštine
Dragiša Cvetković, 15. februar 1935 – 1936
Dragutin Petković 1936
Dragutin Živković 1936 – 1939
Đorđe Kocić (1939 – 1940)
Dragutin Živković 1940 – 1941
Petko Bukumirović 1941
Bogdan Knežević 1941 – 1944
Jovan Čemerikić 1942 – 1944
Lazar Tomić 1944 – 1945
Nedeljko Simović 1945 – 1947
Svetomir Šumarac 1947 – 1952
Momčilo Milovanović 1952 – 1955
Ivan Vučković 1955
Žarko Radičević 1955 – 1958
Ivan Vučković 1958 – 1963
Ratko Mitić 1963 – 1967
Žarko Radičević 1967 – 1969
Miodrag Apostolović 1969 – 1973
Borivoje Dinić 1973 – 1974
Vladimir Petrović 1974 – 1979
Milibor Jovanović 1979 – 1982
Božidar Jocić 1982 – 1986
Dragoslav Pavlović 1986 – 1989
Života Živković 1989 – 1992

Pročitajte i:

Najnovije vesti na portalu

POČINJE NAJSTARIJI TURNIR U MALOM FUDBALU – 300.000 DINARA JE PRVA NAGRADA!

Sport i muzika

Negujmo i Boban Rajović objavili novu pesmu „Ložimo se, ložimo“ posvećenu našim igračima na Euro 2024

HRONIKA

Uhapšen zbog ubijanja i zlostavljanja životinja

Web

Istraživanje RNIDS-a: 75,6% firmi u Srbiji ima veb-sajt