Петар Коровић, помоћник директора Републичког завода за статистику истакао је према закону грађани нису дужни да одговоре на три питања на попису, али и да ће они који су пријављени на једном месту, а живе на другом, морати два пута да се пописују.
– Уставом је гарантовано право сваком грађанину да не мора да одоговри на питања о на питања о језику, националној припадности и вероисповести. На њих, према закону, може да одговори онако како жели приликом пописивања – истиче Петар Коровић, помоћник директора Републичког завида за статистику.

Грађани су се изјашњавали као Ескими, Марсовци, космополите, што може бити проблематично, али указује на две важне ствари, истакао је Коровић.
– Прва је да грађани заиста могу да се изјасне онако како се осећају, а друга је да пописивачи професионално раде свој посао и бележе онако како им је заиста и речено – каже Коровић.
Пописни подаци су јако важни у свим областима, навео је Коровић.
– Доста се говорило о питањима која се односе на то колико мушкарци имају биолошке деце и у ком граду су се жене налазиле у тренутку рођења свог детета, а то је важно знати јер је наша методологија усаглашена са међународном, а ми смо се водили и националним потребама. У претходном периоду се појавила потреба за проучавањем мушког фертилитета. До сада смо то питање постављали само женама, а сада ћемо га постављати и мушкарцима – навео је Коровић.
Они који су из другог града биће пописани и на мести где су пријављени и на месту на коме живе, што је веома важно, каже Коровић.
Извор: Курир