U ovom manastiru su čudne ikone (VIDEO+FOTO)

Na svega 18 kilometara istočno od Pirota, kod sela Sukovo, na desnoj obali reke Jerme i u podnožju brda zvanog „Carev kamen“, nalazi se Manastir Sukovo – kulturno dobro od velikog značaja koje čuva brojne tajne i legende. Pripada Eparhiji niškoj Srpske pravoslavne crkve, a danas je ženski manastir, iako je pre Drugog svetskog rata bio muški.

Vek gradnje i ktitor prvobitnog manastira ostali su nepoznati, ali se zna da je manastirska crkva posvećena Uspenju Presvete Bogorodice i da je živopisana davne 1606. godine. Današnja crkva, prema predanju, podignuta je između 1857. i 1859. godine zahvaljujući Sali-begu iz Pirota, koji je na starim temeljima sagradio novu kao znak zahvalnosti za ozdravljenje svog sina Emina. Freske su oslikane 1869. godine.

Sveti Hristofor, foto: Marko Bubamara
Sveti Hristofor, foto: Marko Bubamara

Manastir Sukovo posebno je poznat po svojim jedinstvenim freskama koje nemaju premca u hrišćanskom svetu. Jedna od njih prikazuje Svetog Hristofora sa životinjskom – magarećom – glavom. Legende kažu da je Sveti Hristofor poticao iz plemena „psoglavih“ ljudždera, koje su Rimljani porazili i zarobili. U Rimu se upoznao s hrišćanstvom, primio krštenje i novo ime, a svojim podvigom i mučeničkom smrću zaslužio svetiteljski oreol. Veruje se da je upravo njegova prošlost razlog neobičnog ikonografskog prikaza u Sukovu.

Druga velika misterija manastira jeste freska Bogorodice sa krilima – motiv koji je inače rezervisan isključivo za arhanđele i Svetog Jovana Krstitelja. Iznad ove freske stoji natpis: „Da nas Bogorodica svojim krilima čuva i štiti od svih napada zloga koji pokušava da nas pokoleba u našoj veri“, što daje simboličko objašnjenje za ovu retkost.

Marko Bubamara, privatna arhiva
Marko Bubamara, privatna arhiva

Ovakva mesta, ispunjena legendama i neobičnim motivima, vekovima su deo naše bogate istorije i kulturne baštine – a jedna od lepih vesti je da zahvaljujući influenseru Marku Bubamari o njima sada može da čuje i mnogo šira publika. Marko je jedan od retkih koji se trudi da živopisno i pristojno predstavi Srbiju i njene skrivene dragulje. Njegove priče nisu samo turistički vodiči već prava svedočanstva o bogatoj tradiciji, istoriji i ljudima.

YOUTUBE: https://www.youtube.com/@Marko-Bubamara 

Marko Bubamara je do sada obišao mnoga mesta u Srbiji, ali i širi priču i na zemlje u okruženju. U njegovim videima oseti se iskreno poštovanje prema kulturi i istoriji, a priča o Manastiru Sukovo samo je još jedan dokaz njegove posvećenosti da sačuva i promoviše naše nasleđe.

Video sa Markovog obilaska Manastira Sukovo možete pogledati u nastavku – prilika da zajedno otkrijemo ovo posebno mesto i uživamo u priči koja se pamti.

 

13° min 7° / max 11°
Vedro Vlažnost: 45%
Čet 12.03
/ 17°
Pet 13.03
/ 16°
Sub 14.03
/ 17°
Ned 15.03
/ 16°

Najnovije na portalu

[kl_kursna_top]
Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!