ДЕТАЉНА РАЧУНИЦА: Повећање плата и пензија

Србија ће имати простора, што је одобрио и ММФ, за повећање пензија и плата, пре свега минималца.

– Крећу разговори са ММФ сутра, а имаћемо право на ванредна повећавања – рекао је председник Србије Александар Вучић говорећи о повећању плата и пензија.

– Успели смо да спустимо удео пензија у БДП, зато желим да кажем да ћемо имати највеће повећање пензија, из два наврата. Једно већ ове године. Биће то повећање веће него последњих деценија. Друго од 1. јануара. Укупно неће бити мање од 18 одсто – рекао је Вучић.

Навео је и да ће држава гледати да повећа минималац на терет државе.

Foto: Pixabay

-Биће велико повећање минималца, свакако двоцифрено – 12, 13 можда и 14 одсто, а повећање плата у јавном сектору биће двоцифрено – навео је он.

То би значило да се очекује да просечна плата у марту 2023. буде већа од 710 евра.

Када је реч о иницијативи синдиката да се минимимална цена рада утврђује два пута годишње због актуелне ситуације, раније је из Уније послодаваца речено да треба имати у виду да иако је инфлација отишла преко девет одсто, и да је технички немогуће извести да се цена одређује два пута годишње. Верује се да ће им зато ово бити олакшано преко растерећења.

Сумирано повећање ће изгледати овако:

– пензије – скок два пута (крај ове и почетак следеће године), укупно повећање 18 одсто

– минималац – до 14 досто

– плате у јавном сектору – двоцифрено, односно 10 и више одсто

– просечна плата скаче на 710 евра

 

Извор: Телеграф Бизнис

Прочитајте и ово:

Из ове категорије: